Księgowość w firmie czy na zewnątrz

Księgowość w firmie czy na zewnątrzW Polsce według danych urzędowych funkcjonuje trzy i pół miliona firm z których każda musi prowadzić rozliczenia z urzędem skarbowym. W przypadku firm jednoosobowych najkorzystniej jest prowadzić księgowość samodzielnie, jeśli jednak chodzi o duże firmy i korporacje sprawa nie jest już tak jednoznaczna.

Koszty prowadzenia księgowości w dużej mierze zależy od wielkości firmy oraz sposobu w jaki rozlicza się z fiskusem. W przypadku mikro przedsiębiorstw najefektywniejszym rozwiązaniem są programy komputerowe do obsługi finansowo – księgowej. Ich zaletą jest to, że właściciel firmy nie musi martwić się o zmiany przepisów oraz fakt, że są stosunkowo tanie. Miesięczny abonament tego typu oprogramowania zaczyna się już od trzydziestu – czterdziestu złotych. Nieco droższym rozwiązaniem jest zlecenie rozliczeń samodzielnym biurom rachunkowym, które na bazie pełnomocnictwa zadbają o nasze zeznania podatkowe i wezmą na siebie pełną korespondencje z urzędem skarbowym. Koszty są tu uzależnione od ilości faktur i mogą się kształtować na poziomie dwustu lub tysiąca złotych. Musimy jednak pamiętać, że biura tego typu bardzo rzadko ponoszą jakąkolwiek odpowiedzialność przed urzędem skarbowym. Oznacza to w praktyce, że jeśli ktoś popełni błąd to jego konsekwencje poniesiemy my, a nie biuro rachunkowe.

Najdroższym choć jednocześnie najbezpieczniejszym i najefektywniejszym rozwiązaniem jest księgowość prowadzona w firmie w oparciu o tak zwaną pełną księgowość. Wymaga to jednak stworzenia w przedsiębiorstwie całego działu księgowości co wiążę się w sposób oczywisty z zatrudnieniem dodatkowych pracowników i zapewnieniem im pomieszczenia do pracy wraz z jego wyposażeniem. Zatrudnienie księgowego lub księgowej to wydatek rzędu trzech i pół tysiąca złotych. Im lepsza księgowość i im więcej pracowników zatrudniamy tym większe koszty będziemy musieli ponieść. Musimy jednak wiedzieć, że taki typ księgowości nie wiąże się jedynie z prowadzeniem rachunków ale też z pewną formą doradztwa finansowego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz